اموزش موسیقی,متدهای نوازندگی,متدهای موسیقی,اشنایی با بزرگان موسیقی و نوازندگان
اين مقاله در شماره 111 مجله هنرموسیقی منتشر شده است

ویلالوبوس آهنگساز پرکاری بود _طوری که نمیتوانست تعداد کارهایی که تصنیف کرده بود را به یاد بیاورد_ با این وجود تعداد آثاری که برای گیتار خلق کرده چندان چشمگیر نیست. او را با 12 اتود، 5 پرلود( در واقع 6 که یکی مفقود شدهاست)، سوییت مشهور برزیلی و یک کنسرتو گیتار و تعدادی کارهای نه چندان مشهور برای ارکسترهای مجلسی به یاد میآوریم.

او قطعات دیگری را برای گیتار نوشته است که یا مفقود شده یا منتشر نشدهاند.

موومانهای” سوییت برزیلی” ویلا لوبوس تحت تاثیر اسلاف اروپایی هستند و فردیت و خصوصیت منحصر به فرد پرلودها را ندارد، و نیز با آنکه برخی از اتودها بهتر از دیگر اتود ها هستند؛ اما بدون شک همه کارهای این آهنگساز از کیفیت بالایی برخوردارند.

در این جا قصد دارم به جریانهای اصلی که بر شیوه کار ویلالوبوس تاثیر مشخص داشتهاند بپردازم.

این جریانها عبارتند از:

* موسیقی فولکلور ( برزیل)
* موسیقی باخ2
* امپرسیونیسم3 رومانتیسم ( مخصوصا شوپن)4 و دبوسی5
* آشنایی و ارتباط حسی و شخصی ویلالوبوس با گیتار

در برخی کارهای او این عناصر به شکلی جدا نشدنی در کنار هم حضور دارند .

* تاثیر پذیری از باخ

ویلالوبوس علاقه زیادی به موسیقی باخ داشت؛ او تعدادی اثر مجلسی با عنوان “باخیاناس برزیلیراس”(Bachianas Brasileiras) نوشت که فیوژنی از خصوصیات موسیقی باخ و موسیقی برزیلی است. یکی از این قطعات (باخیاناس شماره 5) که برای سوپرانو و هشت ویلنسل تصنیف شده است بعدها مجددا توسط خودِ ویلالوبوس برای سوپرانو و گیتار تنظیم شد.

البته تاثیرات باخ به صورت کنترپوانهای پیچیده باروکی در این آثار آهنگساز ما محسوس نیست اما حضور باخ در داخل بافت کاملا مشهود است. باخیاناس شماره 5 از معروف ترین مثالهاست؛ اتود شماره 1 نیز ، البته کمتر از باخیاناس تحت تاثیر باخ است .

الگوی تکرار شونده آرپژی در این اتود ” پرلود در دو مینور ” و یا “پرلود کوچک در ر مینور” باخ را تداعی می کند.

وجه دیگر اثرپذیری از باخ را در آخرین بخش “پرلود شماره 3″ میبینیم، یعنی

تکنیک سکانس که در شیوه آهنگسازی باروک مرسوم بود :

* ویلالوبوس و موسیقی فولکور

ویلالوبوس از کودکی به موسیقی بومی کشورش برزیل تمایل داشت. او حتی به نواحی مختلف برزیل و جنگلهای انبوه آمازون سفر کرد و موسیقی قبیلههای این خطه را ثبت کرد. توسعه فرم”شورو” ( در ایران : کورو ) از دیگر دستآوردهای وی است. هرچند امروزه این فرم در نقاط مختلف دنیا برای علاقهمندان موسیقی آشناست؛ اما پیش از ویلالوبوس “شورو” تنها توسط نوازندگان خیابانی اجرا میشد. موومانهای ” سوییت برزیلی” این توسعه را به خوبی نشان میدهد: “گاووت شورو”،”اسکاتیش شورو”و “مازورکا شورو”. او مشخصاً به هر یک از این موومانرقصهای کلاسیک و رمانتیک شخصیتی برزیلی داد.

در “شورو شماره 1 “ریتمهای نقطهدار و آکوردهای هفتم یک موتیو سامبا تشکیل داده و

به وضوح موسیقی فولکور تیپ لاتین را تداعی میکند .

* امپرسیونیسم رومانتیک

تاثیرات قوی رومانتیک نه تنها در اتودهای دوازدهگانه_که یادآور کارهای شوپن در همین ژانر است_ بلکه در ملودیهای ظریف و روان قطعاتی مانند مازورکا شورو نیز دیده میشود.

بخش اصلی این” مازورکا” یادآور شیوه آهنگسازی “شوپن” است و فینال قطعه حال و هوای آثار

“دبوسی” را دارد.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۹ آذر۱۳۸۹ساعت 19:27  توسط رضا سهیلی زاده | 
کارلوس بونل(Carlos Bonell (یکی از چهره های مشهور دنیای گیتار است.او با کاندیداتوری برای جایزه “گرمی” 1976 در دنیای گیتار کلاسیک مطرح شد. سال 2007را با دریافت جایزه معتبر Trujamán اسپانیا سپری کرد.
در سال 2008 بونل مدیریت هنری “مسابقات بین المللی گیتار لندن” را بر عهده داشت و در همین سال نوزدهمین آلبوم موسیقی خود را با نام “راپسودیهای کویین برای گیتار” که تنظیم جدیدی از موسیقی گروه مشهور”کویین” برای گیتار و ارکستر بود را منتشر کرد. او سالهای 2006 تا 2010 را در کنار “سر پل مککارتنی” صرف نگارش و ضبط یک کنسرتو برای گیتار و ارکسترکرد. بونل تا کنون به عنوان نوازنده گیتار در پروژه های مختلف تلویزیونی و سینمایی حضور پیدا کرده و با ارکسترهای مختلف به اجرا پرداخته است.


کارلوس بونل متولد 1949 از پدر و مادری اسپانیایی در لندن است. او در رویال کالج لندن زیر نظر “جان ویلیامز” به یادگیری گیتار پرداخت. در سال 1981 اثر مشهور “خواکین رودریگو”،”کنسرتو آرانخوئز” را به همراهی ارکستر سمفونیک مونترال اجرا کرد. او این کنسرتو را به همراه دیگر اثر مشهور رودریگو یعنی ” فانتزی برای جنتلمن” 3 بار با 3 ارکستر مختلف ضبط کرده است.

بونل در مقام معلم با اقبال خوبی روبروست و هر ساله در کشورهای ایتالیا، اسپانیا، انگلستان و ونزوئلا دوره های آموزشی مختلفی برگزار میکند. در سال 2005 اقدام به انتشار یک دی وی دی حاوی 1 ساعت از نوازندگی خود کرد و در خلال قطعات توضیحاتی مربوط به هر قطعه داد که در عرصه جهانی با استقبال مواجه شد.

از سال 2006 تا کنون بونل تورهای مختلفی را در کشورهای آمریکا، آمریکای جنوبی، اروپا آفریقا و آسیا به همراه ارکسترهای مختلف این کشورها برگزار کرده است.

از او تا کنون 19 آلبوم حاوی قطعات ارزشمندی از رپرتوار گیتار کلاسیک _آثاری از “رودریگو”،”بریتن” و “والتون”_ توسط کمپانیهای مشهوری ماننند” ای.ام.آی” و ” دکا“ منتشر شده است.

همچنین در کنار آموزش و برگزاری کنسرت، بونل مقالات مختلفی در زمینه موسیقی و گیتار نوشته است؛ سطور زیر، ترجمهای است از مقاله ای که کارلوس بونل در سال 1981 در” مجله گیتار” منتشر کرده است. برای درک بهتر خواننده فارسی زبان بی آنکه حذفی از متن اصلی صورت گیرد توضیحاتی بر این مقاله افزوده شده است؛ پینوشتها همه از مترجم است.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۴ آذر۱۳۸۹ساعت 17:42  توسط رضا سهیلی زاده |